Ať jste na Třeboňsku poprvé nebo opakovaně, stále máte, co objevovat.

Máme pro vás několik typů, kam vyrazit.
Předem se omlouvám za zamilovaný tón, se kterým se vám budu snažit nabídnout typy na výlety. Ale do Třeboňska se nelze nezamilovat - tento kraj je naplněním slova malebný. 

Všude, kam se vydáte, objevujete nádherná zelená zákoutí nasáklá vodou a kde je voda, tam je i život a na Třeboňsku to opravdu žije.

Výlety jsme prověřili na vlastní kůži a názory jsou ryze subjektivní a amaterské, leč sepsány s láskou.

Postupně doplňujeme -

Trasa okruh - Chlum - Klikov - Chlum - max 40 km příjemný nenáročný okruh

Abychom se vyhnuli silnici odbočíme hned za poštou doprava a přes lávku do parku. Projedeme parkem na silnici , vlevo mineme rybník a restauraci " Zájezek", kde se nachází hvězdárna (otevřená ČT-NE) a výborná restaurace (pro naše klienty zvýhodněná cena). Pokračujeme po silnici a před můstkem v Hamrech odbočíme doprava kolem potoka. Další křižovatku projedeme rovně kolem domu s hodinami a pokračujeme po louce do Kosek. V Koskách odbočíme vlevo a pak přes silnici. Pokračujeme rovně po cestě lesem plných borůvek až na rozcestí Nová Huť. Zde odbočíme doprava a lesem sjíždíme do vesničky Františkov. Ve Františkově je nejen krásné zahradnictví, ale i výborná restaurace (vlevo u silnice na Rapšach) Cestou na Rapšach je možné na první křižovatce odbočit napravo k pískovnám, kde je nádherné koupání. Protáhne-li se koupání u pískoven, můžete pokračovat přes Klikov zpět do Chlumu.

V opačném řípadě neodbočujeme napravo, ale pokračujeme na Rapšach. V Rapšachu můžeme navštívit kostel s. Zikmunda (1.5. zde probíhá pravidelně Zikmundohraní) Přes náves vlevo pokračujeme v našem okruhu. Za vávsí opět odbočíme doleva podle šipky Tokaniště. Pokračujeme rovně po červené  k příjemnému posezení U krmelce. Tady odbočíme doprava, ale pak už dál nepojedeme vlevo po červené, ale pojedeme rovně. Po pravé ruce budeme mít nádherný rybník Velký Londýn. Poračujeme rovně a držíme se napravo. Pak najedeme na krásnou asfaltku "londýnská cesta" , která nás dovede až do Chlumu.  Asi 1 km před Chlumem je možno odbočit doprava do prudčího kopce a vyjet na silnici, kde doleva přijedeme na Medenici - tady se můžeme výborně najíst a dát si i černé pivo.

Trasa okruh - Chlum - Červené blato - Chlum - max 60 km příjemný nenáročný okruh 

   

Z Chlumu vyrazíme směr Majdalena - jedna cesta je možná přes park po silnici na Hamr, odtud před mostíkem doprava a na řižovatce u domu s hodinama rovně přes louku do Kosek ( druhá cesta vede po modré po silnici na Klikov, ale hned za Purkrabským rybníkem  doprava a opět vyjedeme u Kosek. Nebo jednoduše po silnici až na Majdalenu, kde odbočíme vlevo a pak okamžitě doprava na Cep. Cestou hlídáme odbočku doleva na modrou (nesmíte přejet odbočku doprava na Třeboň u kamenného domku - ta je lépe viditelná, my odbočíme těsně před ní vlevo) Nyní se držíme stále modré až do Boru, zde modrá zahýbá vlevo před posledním domem směr louka a les. Po této cestě nás čeká krásná cesta podél rašenilišť, ale často doprovázená kořeny a na jaře i loužemi. Nechce-li mít naklepané pozadí, v Boru pokračujete po silnici směr Šalmanovice. (sejdeme se na silnici u rybníka Xerr) Nechme-li jet stále po silnici po chvíli je možno odbočit vlevo na žlutou, která vytváří trojúhelník a opět nás vrátí na silnici . Pak už jsme téměř u cíle - napravo Červené blato - restaurace- nalevo příjezd k naučné stezce. Okruh měří 5 km a doporučuji zamknout kolo u vstupu a vychutnat si okruh bez kola. Nejen že se nesmí jezdit po stezce, ale ani vést kole nejde. Pak se nekocháte, ale jen hlídáte, aby kolo či vy nepadly do brusinek. Při odjezdu od naučné stezky odbočíme hned doleva po zelené.  Na křižovatce u hájovny Jandovka odbočíme vlevo po silnici směr Hrdlořezy. Asi po 5 km zahlédnete napravo nádherný rybník, ke kterému odbočíme se pokochat - po hrázi projíždíme mezi Velkým a Malým Šustovem. Rybníky jsou plné kachních budek, volavek, kvetoucích kosatců aj.  Na konci lesa odbočíme vlevo a přijedeme do Hrdlořez. Pokračujeme  směr Suchdol , kde je možné se dobře najíst  U Kaprů  (hotovky do 16 hodin i s polévkou za 90,-) nebo si posedět v cukrárně Růženka u domácího zákusku. Vracíme se buď přímo směr Klikov a do Chlumu nebo obklikou přes Rapšach, Františkov a po červené až do Chlumu.


Trasa okruh - Chlum - Žíteč - Stříbřec - Libořezy - Staňkov - Chlum - max 35 km příjemný nenáročný okruh


Startujeme opět z Chlumu přes hráz a pak doprava směr Staňkov. Míjíme camp Sever a odbočujeme doleva po příjemné asfaltce směr Texas - kde pokračujeme rovně až do vesničky Žíteč - malebné vesničky s typickými jihočeskými statky a rybníčky. Na návsi odbočíme vlevo po silnici směr Lutová. Před Lutovou na křižovatce odbočíme doprava směr Stříbřec. Míjíme několik nádherných rybníků s mohutnými duby na březích. Ve Stříbci sjedeme na křižovatku, kde doleva se jede směr Třeboň,  ale my se můžeme doleva dojet pokochat nově opraveným rybníčkem, jinak naše trasa vede na křižovatce doprava směr Mníšek. Malou vesničku projíždíme a pokračujeme tále po hlavní trase. Na křižovatce v Libořezích odbočíme doleva (doprava je možno sjet do Mirochova a dobře se najíst v hospůdce Medová a pak pokračovat do Staňkova a Chlumu nebo se po obědě vrátit do Libořez - stojí to za to) V Libořezích jedeme přes vesnici až k odbočce doprava po žluté. Žlutá nás dovede na křižovtku Smírčí vrch, kde odbočíme doprava na modrou. U nápadné pravotočivé zatáčky, kde není značení je možno udělat smyčku vlevo - cesta nás zavede až k hladině Staňkovského rybníku( nejdelší rybník v ČR). Pokračujeme doprava podél vody - narazíme na několik koupacích míst v soukromí a jinak pokračujeme a kocháme se vodní hladinou. Jakmile narazíme k ostré zatáčce doprava (vlevo cedule - zákaz rybaření na protějším břehu) odbočíme a je před námi prudčí krátký "kopčík" - daň za  "kochací" projížďku kolem vody. Asfalta nás pomalu vrací k původní modré trase. Na neznačené křižovatce se držíme stále vlevo a pak opět vlevo po cyklostezce. Cyklostezka pokračuje doprava a náhle navazuje na modrou. Vyjíždíme z lesa a mezi loukami a mladou lipovou alejí dojedeme k odpočinkové lavičce pod  dubem. Pak už jen sjíždíme do Staňkova. Výborná kuchyně s velkým výběrem je ve Staňkově vlevo u silnice U Trpaslíka nebo po pár metrech na hrázi Bistro U Fannyho - v sezóně výborné borůvkové lívance a dobré pivo kdykoliv. Do Chlumu můžeme pokračovat dál rovně po silnici nebo zajímavější cesta je vpravo kolem U Sumečka (ráj pro milovníky ryb a borůvkových knedlíků) - stále po modré se podél rybníka Hejtman přibližujeme do Chlumu.

Trasa okruh - Chlum - Staňkov - Lutová - Střípec - Novosedly - Jemčina - Stráž nad Nežárkou - Pístina - Mníšek - Mirochov - Staňkov - Chlum - asi 55 km

Chceme-li dodržet tento okruh, vyrazíme z Chlumu do Staňkova kolem jižního kempu a na křižovatce odbočíme doprava kolem Sandokana směr Litschau a hned na první cyklostezce vlevo kolem rybníka Špačkov přes Staňkov. Pokračujeme rovně po žluté přes Texas do Lutové. Žlutá nás dovede na silnici a my po ní pokračujeme doprava směr Střípec. Ve Střípci odbočíme doleva směr Třeboň. Přes Stříbřecký most pokračujeme po jední z nejkrásnějších cest mezi několika rybníky (Starý a Mladý vdovec a Vyšehrad) do Staré Hlíny. Hned za silnicí jsou dvě restaurace s velmi dobrým výběrem jídel. Opatrně přejedeme přes frekventovanou silnici na Třeboň a pokračujeme stále po modré do Novosedel. Novosedly jsou příjemná obec, ale kostel sv. Václava stále uzamčen. Náves je plná nádherných lip, které v druhé polovině června amamně voní. My pokračujeme na návsi doprava a po pár metrech prudce doleva. U hřiště na jíždíme na krásnou cyklostezku lemovanou mladými stromky a sjíždíme k hlavní silnici na Jemčinu. Držíme se po modré a na silnici po zelené až do Jemčiny. Zámek je bohužel uzavřen, takže se pokochat můžeme pouze přes plot. Míjíme zámecký plot po červené (vlevo od zámku se nechází nevábný statek na pohled, ale uvnitř vás překvapí výborná kuchyně)  Dále pokračujeme po červené směr Stráž nad Nežárkou. Stále se držíme červené až na odbočku u mlýna, kde červená pokračuje rovně a cyklostezka doprava . (červená rovně je pro turisty a i pro ně hodně náročná). Projíždíme kolem řeky, držíme se rovně po cestě (ne doprava směrek k hlavní, která je hodně rušná) Cesta nás přivede na náměstí, kde jsou dvě průměrné restaurace a dvě bistra. Zámek je uzavřen. Z náměstí se kousek vrátíme zpět a odbočíme na druhé doleva. Je to jednosměrka, ale ne pro cyklisty. Přijedeme k dětskému hřišti s příjemným posezením u rybníčka Travný. Dále pokračujeme po žluté do Libořez nebo lépe hned za hřištěm doprava po silnici směr Pístina. Pístina je obklopena několika krásnými rybníky a sama vesnička je nádherná, Dale přijíždíme do Střípce a ihned odbočíme vlevo směr Mníšek, Libořezy, kde odbočíme doprava a ihned doleva na Mirochov. Odtud je to jen 9 km přes Staňkov do Chlumu.